Jak wyleczyć się z alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu zostało uznane przez Światową Organizacje Zdrowia, jako choroba postępująca i śmiertelna. Został przyznany jej odpowiedni numer w klasyfikacji schorzeń. Alkoholizm definiowany jest, jako psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu etylowego. Jak wyleczyć
się z tej choroby?

Alkoholizm jest chorobą

Psychiczne oraz fizyczne uzależnienie – tak mówi definicja choroby alkoholowej. Na jej rozwój mają wpływ czynniki takie jak: stan psychiczny, socjalny, środowisko, w jakim jesteśmy oraz geny. Nadużywanie alkoholu wpływa nie tylko na chorego (uzależnionego), ale i na jego otoczenie (rodzinę, przyjaciół). Jest powodem rozpadów rodzin, wzmagania się agresji czy degradacji samego chorego. Ponad to wpływa na funkcjonowanie mózgu, może powodować otępienie i choroby psychiczne, jest również najczęstszą przyczyną marskości wątroby. Alkoholizm może pogorszyć stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny człowieka.

Czy można się całkowicie wyleczyć?

Proces leczenia alkoholizmu w zasadzie nigdy się nie kończy. Zaczynając od świadomej decyzji chorego o walce z chorobą, przez terapię psychiatryczną i farmakologiczną, aż po najistotniejsze – utrzymanie trzeźwości cały czas. Dlatego powszechnie mówi się, że nie ma czegoś takiego jak „wyleczony alkoholik” jest „niepijący alkoholik”. Co oznaczałoby, że alkoholikiem jest się na całe życie. Po terapii choremu nie wolno spożywać nic, co w składzie miałoby, choć odrobinę alkoholu, ponieważ utrata kontroli może spowodować zniweczenie całego procesu leczenia.

Warto udać się do specjalisty

Alkoholizm jak każda inne choroba powinna być leczona pod okiem specjalistów. Hospitalizacja, zakłady lecznictwa odwykowego czy leczenie ambulatoryjne. Każde z tych możliwości wymagają  od chorego decyzji o podjęciu walki z problemem. W przypadkach, które wymagają stałej kontroli lekarzy jak np. pojawienie się depresji, myśli samobójcze, napady drgawkowe a nawet padaczka i inne, koniecznym jest szpitalne leczenie z alkoholizmu. Zakłady odwykowe działają na podobnej zasadzie – poprzez stałą kontrolę nad chorym zwiększa się szansa na wyleczenie go z choroby. Leczenie ambulatoryjne wymaga najwięcej samozaparcia oraz chęci od uzależnionego, konieczne jest również uczestnictwo w spotkaniach AA po to, aby skonfrontować swoje przeżycia z innymi chorymi.

Poprzedni artykułWitaminy na zdrowe i piękne paznokcie
Następny artykułUSG stawów biodrowych. Jak wygląda badanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj