Paznokcie nie zawsze muszą być przepięknie umalowane i długie. Ważne, żeby były odpowiednio odżywione, równej długości i zadbane. W jaki sposób zatem troszczyć się o nie, jakie suplementy wybrać, by paznokcie były utrzymane w nieskazitelnej kondycji i co spowoduje, że nasze paznokcie będą mocne i trwałe – tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Codzienna dieta dobra dla paznokci
W utrzymaniu naszych paznokci w dobrej kondycji z pewnością pomoże nam dobra i zbilansowana dieta. Niestety lecz niedobory witamin w organizmie mogą spowodować szybkie osłabienie płytki paznokcia co może prowadzić do zmniejszenia jej odporności na wszelkie uszkodzenia. Dlatego też na co dzień powinniśmy jeść produkty bogate między innymi w witaminy: A, C, E, H, i witaminy z rodziny B takie jak B1, B2, B6 czy B12.
Dlaczego akurat takie witaminy na paznokcie poleca się najbardziej? Otóż Witamina A sprzyja regeneracji komórek i utrzymuje skórę odpowiednio nawilżoną. Posiada również ona wpływ na wzrost paznokci. Znajdziecie ją chociażby w owocach, mleku, szpinaku czy brokułach.
Drugim ważnym składnikiem dla naszych paznokci jest witamina C. Posiada ona działanie antybakteryjne dzięki czemu w obrębie płytki zewnętrznej zapobiegnie ona powstaniu ewentualnych stanów zapalnych i ponadto działa ona wzmacniająco na nasze paznokcie. Wspomoże również przyswajanie się żelaza, który również jest składnikiem, który spowoduje przyśpieszenie wzrostu naszych paznokci.
Dobre witaminy na paznokcie to również te z rodziny B jak B1, B2, B6 i B12. Zapobiegają one łamliwości i pomagają w utrzymaniu ich idealnej kondycji. Aby dodać tę grupę witamin do naszej codziennej diety, musimy jeść dużo orzechów, produktów roślinnych takich jak groch czy fasola i produktów zwierzęcych jak jaja, drób czy ryby.
W wyżej wymienionych produktach znajdziemy jeszcze jedną witaminę zbawienną dla naszych paznokci a mianowicie witaminę E, która chroni przez wpływem wolnych rodników i wzmacnia naczynia krwionośne. Dodatkowo zapewnia lepsze mikrokrążenie pod płytką i działa antyoksydacyjnie.
Jeżeli twoje paznokcie są kruche i łamliwe to warto zadbać, by naszą codzienną dietę wzbogacić o suplement na paznokcie bogaty w witaminę H znaną powszechnie jako witamina piękna. Zadba ona o odpowiednią regenerację naszej płytki zewnętrznej oraz odpowiednio zregeneruje nasze paznokcie.
Minerały na piękne paznokcie
Jeżeli wasze paznokcie rozwarstwiają się, są kruche i łamliwe, to oprócz odpowiedniej diety warto również zadbać o odpowiednie minerały, które mogą mieć zbawienny wpływ na nasze paznokcie. Na podane wyżej symptomy pomoże na pewno wapń, którego niedobór w organizmie objawia się między innymi w ten sposób. Niedostateczne ilości cynku objawią się białymi plamkami pojawiającymi się na paznokciach. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w multiwitaminę lub pastylki które zawierają cynk i magnez – najlepsze suplementy na paznokcie. Wzmacniają one płytkę paznokcia, stymulują ich wzrost i zapobiegają rozdwajaniu się płytki paznokcia.
Pamiętajcie, że posiłki spożywane w ramach codziennej zdrowej i zbilansowanej diety mogą nie wystarczyć jeżeli chodzi o przyswajalność i zawartość minerałów i dlatego warto zakupić w aptece multiwitaminę lub kapsułki, które posiadają w sobie wyżej wymienione minerały.
Zadbaj o swoje paznokcie!
Wszystkie wyżej wymienione witaminy i minerały będą bardzo dobrze działały na nasze paznokcie, spowodują ich wzrost, wzmocnienie i pomogą w utrzymaniu ich dobrej i zdrowej kondycji. Ważne jest, żeby oprócz utrzymania odpowiedniej diety i zażywania suplementów na paznokcie przeprowadzać ich codzienną pielęgnację. Taki manicure możesz wykonać w domu bez codziennych wizyt u kosmetyczki. Ważne, żeby podczas niego usunąć zanieczyszczenia, zadbać o odpowiednią długość paznokci skracając je za pomocą twardego pilnika o dużej ziarnistości i odtłuścić płytkę. Po skończonym zabiegu poleca się użyć na skórę dłoni i na paznokcie kremu lub oliwki, która zapewni odpowiednie nawilżenie. Warto również pamiętać, że suplementy na paznokcie z minerałami i witaminami muszą być odpowiednio dawkowane i w odpowiednich kombinacjach tak by poszczególne witaminy nie oddziaływały na siebie i nie hamowały przyjmowania się. Przypadkowe łączenie substancji nie zawsze jest kluczem do sukcesu.