Czym zajmują się hematolodzy?

Współczesna medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wzrasta także ilość specjalizacji. Często szukając odpowiedniego lekarza, nie mamy pojęcia kogo wybrać. Zastanawiamy się czym dany specjalista się zajmuje i czy na pewno wizyta u niego będzie pomocna w naszym przypadku. O ile nie musimy zastanawiać się zbyt długo o jakie narządy zadba kardiolog, czy neurolog o tyle w przypadku hematologa odpowiedzi nie zawsze są oczywiste.

Czym zajmuje się hematolog?

Hematologia, to dziedzina która zajmuje się badaniem układu krwiotwórczego oraz chorobami które ten układ dotykają. Jak wszyscy wiemy krew spełnia w naszym organizmie bardzo ważną rolę, dlatego tak istotne jest by regularnie ją badać. Jeśli podczas wstępnych analiz nasze wyniki będą niekorzystne lekarz rodzinny skieruje nas do specjalisty. W tym wypadku będzie to oczywiście hematolog. Warszawa i każde inne miasto w Polsce mają na swoim terenie świetnie wyszkolonych lekarzy, którzy po analizie naszych wyników będą mogli zaproponować odpowiednie leczenie.

Choroby krwi

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele chorób może dotyczyć naszej krwi. Jedną z najgroźniejszych jest oczywiście białaczka. Sprawia ona, że nasz organizm szybko niszczeje, dlatego tak ważne jest szybkie leczenie. Kolejne schorzenia to między innymi niedokrwistość, włóknienie szpiku, skazy krwotoczne i nadpłytkowość. Każda z tych chorób może poważnie zaszkodzić nie tylko naszemu zdrowiu, ale też życiu. Warto pamiętać, aby przynajmniej raz na rok wykonywać dokładne badania krwi. Hematolog będzie umiał naprawdę dużo z nich odczytać.

Badania zlecane przez hematologa

Zazwyczaj do tego specjalisty dostajemy się po skierowaniu od lekarza pierwszego kontaktu. Podczas wizyty u hematologa może on zlecić dalsze badania. Często rozpoczynają się one od morfologii krwi. Jeśli okaże się, że pojawiło się w niej coś niepokojącego, kolejne mogą być: biochemia krwi, czy poziom kreatyniny. W niektórych przypadkach hematolog może zlecić także badanie szpiku kostnego.

Poprzedni artykułBadanie kardiologiczne – jakie badania przeprowadza się w chorobach serca?
Następny artykułIle kosztuje wybielanie zębów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj