USG stawów biodrowych. Jak wygląda badanie?

USG stawów biodrowych to nieinwazyjne, bezpieczne i szybko przeprowadzane badanie. Najczęściej wykonuje się je u noworodków, jednak znajduje zastosowanie również w diagnostyce osób dorosłych.

Przebieg badania ultrasonograficznego stawów biodrowych zależy od obszaru, który zostanie poddany działaniu ultrasonografu. Sprawdź, jak wygląda badanie USG stawów biodrowych.

USG stawów biodrowych

USG stawów biodrowych opiera się na emisji fali ultradźwiękowej, która przedostaje się do tkanek pacjenta. Następnie lekarz dokonuje analizy obrazu na monitorze, uzyskanego pod wpływem odbicia promienia od struktur wewnętrznych. Wykonać można również zdjęcia projekcji, aby wykorzystać je do dalszej diagnostyki.

W obszarze stawu biodrowego występują cztery części – przednia, przyśrodkowa, boczna oraz tylna. W zależności od ustawienia głowicy, ultrasonograf jest w stanie uwidocznić pożądane struktury z tych okolic. Przebieg ultrasonografii stawów biodrowych uzależniony jest od tego, który fragment stawu biodrowego zostanie poddany badaniu.

Przebieg badania USG

Pacjent przechodzący USG bioder w okolicy przedniej, powinien na czas badania położyć się na plecach. Kończyny dolne należy utrzymać w neutralnej, swobodnej pozycji. Dokonując ocenę przedniej okolicy stawu biodrowego, lekarz może uwidocznić m.in. mięsień prosty uda, mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień krawiecki i napinacz powięzi szerokiej, a także udowy pęczek naczyniowo-nerwowy.

Aby możliwa była ocena przyśrodkowej części stawu biodrowego, pacjent musi ułożyć się na plecach. Kończyna powinna być ułożona w zewnętrznej rotacji. To badanie USG pozwala na ocenę mięśni przywodzicieli. Celem oceny okolicy bocznej, należy ułożyć pacjenta na biodrze niepoddawanym ultrasonografii. W ten sposób zbadać można mięśnie pośladkowe. Tylny rejon biodra wymaga ułożenia na brzuchu i utrzymania kończyny w neutralnej pozycji. To badanie USG umożliwia ocenę kulszowo-goleniowej grupy mięśni uda, a także nerwu kulszowego.

Zakres ultrasonografii stawów biodrowych

USG stawów biodrowych najczęściej wykonywane jest u małych dzieci. Pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie tzw. dysplazji stawu biodrowego – wady wrodzonej, wynikającej z nieprawidłowego wykształcenia panewki stawu biodrowego. USG stawów biodrowych u niemowląt wykonuje neonatolog, zwykle niedługo po urodzeniu. Jeżeli nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, kolejna wizyta z reguły odbywa się u ortopedy. Należy wykonać badanie nie później, niż do ukończenia 1. roku życia.

Ultrasonograf pozwala na wykrycie schorzeń bioder także u dorosłych. Wskazaniem do badania jest zwykle ból pacjenta w okolicach bioder. Ocena na podstawie USG obejmuje jamy stawowe, głównie pod kątem obecności obrzęku i wysięku błony maziowej. Sprawdza się także kostny obrąbek chrzęstny panewki, po czym lekarz dokonuje analizy chrząstki przedniej części głowy w kości udowej. Ocenie poddawane są ponadto zarysy kostne szyjki i przedniego fragmentu głowy kości udowej. W ten sposób zbadać można również ścięgna, mięśnie i przyczepy w obrębie stawu biodrowego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem sprzętu medycznego i weterynaryjnego, w tym nowoczesnych ultrasonografów.

Poprzedni artykułJak wyleczyć się z alkoholizmu?
Następny artykułNowoczesne kosmetyki Clinique w trosce o Twoją cerę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj