Dentysta, stomatolog, ortodonta – czym zajmują się specjaliści

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się chorobami zębów, przyzębia oraz twarzoczaszki. Zadaniem stomatologii jest nie tylko leczenie, ale także profilaktyka i edukacja jak dbać o zęby. Po ukończeniu 5-letnich studiów absolwent otrzymuje tytuł lekarza dentysty. Pełne prawo wykonywania zawodu uzyskuje po zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

Najważniejsze specjalności stomatologiczne

Kiedy boli nas ząb najczęściej udajemy się do gabinetu dentystycznego i dopiero tam dowiadujemy się, że potrzebna jest nam pomoc specjalisty.

Postęp w dziedzinie stomatologii spowodował wyodrębnienie w jej ramach kilku specjalności, dzięki temu lekarze mogą jeszcze lepiej doskonalić swoje umiejętności i wybrać jedną z następujących specjalizacji:

  • endodoncja i stomatologia zachowawcza,
  • ortodoncja,
  • stomatologia dziecięca,
  • chirurgia stomatologiczna,
  • chirurgia szczękowo-twarzowa,
  • protetyka stomatologiczna,
  • periodontologia.

Studenci wydziału dentystycznego mogą wybrać także jako specjalizację zdrowie publiczne lub epidemiologię, które dostępne są dla wszystkich studentów kierunków medycznych.

Endodoncja i stomatologia zachowawcza

To najpopularniejszy dział stomatologii. Najczęściej korzystamy z pomocy dentystów z tą specjalizacją. Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem niewielkich ubytków tkanek zęba oraz profilaktyką próchnicy. To z tego działu wyodrębniła się endodoncja zajmująca się leczeniem kanałowym miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych.

Nowoczesne gabinety takie jak https://beauty-dent.pl/ w Krakowie, prowadzą leczenie kanałowe przy pomocy specjalistycznych mikroskopów, które pozwalają lekarzowi na bardzo precyzyjne wyczyszczenie chorobowo zmienionego zęba i jego wypełnienie.

Stomatologia dziecięca

Dzieci to szczególna grupa pacjentów, która obawia się wszystkich lekarzy. Od przebiegu pierwszej wizyty zależy, czy dziecko trwale nie zrazi się do gabinetu stomatologicznego.

Dbałość o stan zębów najmłodszych jest szczególnie ważna. Leczenia wymagają zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Stomatolog dziecięcy nauczy dziecko jak prawidłowo myć zęby i dbać o higienę jamy ustnej. Można także wykonać lakierowanie i lakowanie zębów, które wzmacniają szkliwo i chronią zęby przed próchnicą.

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowo rosnących zębów. W razie konieczności ortodonta może także kontrolować prawidłowość rozwoju szczęk i twarzy. Eliminacja wad zgryzu odbywa się przy pomocy indywidualnie dopasowanych aparatów ortodontycznych stałych lub ruchomych. Obecnie dostępne są już aparaty lingvalne (przeźroczyste) oraz Invisalgin (mocowane od strony języka, z przodu niewidoczne). O wyborze aparatu decyduje ortodonta wspólnie z pacjentem.

Protetyka

To dziedzina zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu. W zależności od wielkości ubytków stosuje się korony, mostki oraz protezy stomatologiczne. Najnowocześniejszą metodą uzupełnienia brakujących zębów są implanty wykonane z tytanu lub cyrkonu.

Implanty w jeden dzień

Zastosowanie najnowszych rozwiązań informatycznych pozwala na wykonanie implantów w ciągu kilku godzin. Dzięki tomografii komputerowej i odpowiedniemu programowi graficznemu stomatolog może bardzo dokładnie opracować szablon implantu a potem precyzyjnie umieścić go w kości. Protetyk w tym czasie wykonuje wykończenie zęba.

Chirurgia stomatologiczna

Zajmuje się nie tylko usuwaniem zębów, których leczyć się już nie da. Chirurg – dentysta usunie także ząb mądrości, zęby niewyrżnięte lub korzeń po złamanym zębie. Zajmuje się także usuwaniem wszelkich torbieli w jamie ustnej, leczeniem niewielkich zmian nowotworowych, czy zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej.

Chirurgia szczękowo-twarzowa

To specjalizacja, którą mogą robić także inni lekarze. Chirurdzy z tą specjalnością zajmują się leczeniem złamań w obrębie twarzoczaszki, leczeniem stanów zapalnych oraz nowotworów.

Periodontologia

Paradontoza to choroba przyzębia, która często występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jaj leczeniem zajmuje się periodontologia, nazywana także paradontologią. Zajmuje się także leczeniem zmian w śluzówce jamy ustnej.

Tak szeroka specjalizacja pozwala każdemu znaleźć fachową pomoc. Zdrowe zęby to nie tylko kwestia ładnego uśmiech, ale także prawidłowej pracy całego układu pokarmowego.

Poprzedni artykułKreatyna, gainer, białko – jaka odżywka na masę
Następny artykułŁóżko rehabilitacyjne – do czego służy?

1 KOMENTARZ

  1. Każdy wie, jak ważne jest chodzenie do dentysty, aż dziwne, że tyle osób tego unika! Ostatnio byłem na leczeniu kanałowym i ani sekundy bólu, a ludzie nadal myślą, że przy nowoczesnej technologii zabiegi są bolesne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj