Wyciek wydzieliny z nosa – rodzaje, przyczyny, badania

Wyciek wydzieliny z nosa jest dolegliwością, która może uprzykrzyć życie, ale także przerodzić się w poważniejszą infekcję. W razie jej wystąpienia, warto dowiedzieć się więcej na temat tej przypadłości, poznać jej przyczyny, objawy i sposób leczenia. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w dalszej części artykułu.

Czym jest wyciek wydzieliny z nosa?

Wyciek wydzieliny z nosa może objawiać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest obfity wyciek wydzieliny przez nozdrza. Jednak nadmiar wydzieliny może ściekać także do gardła. Powodem takiego stanu rzeczy jest nadmierna produkcja wydzieliny przez błonę śluzową, a także wzrost jej przepuszczalności. Wywołana może być przez różne bodźce, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Schorzeniu towarzyszy uczucie zatkanego nosa i niedrożność.

Powody występowania wycieku wydzieliny z nosa

Powody wycieku z nosa mogą być zróżnicowane. Często można je zdiagnozować na podstawie tego, czy wyciek jest jednostronny, czy obustronny. Zgodnie z tym wyróżnia się następujące przyczyny wycieku wydzieliny z nosa:

 • W przypadku wydzieliny obustronnej przyczyną może być m.in. infekcja wirusowa lub bakteryjna, która jest chyba najczęstszą przyczyną wycieku wydzieliny z nosa. Jeżeli wydzielina z zatok jest żółta i gęsta wyciek ma podłoże bakteryjne. Innym powodem wycieku może być alergiczny nieżyt nosa, a także czynniki zewnętrzne jak zapylenie, wilgotność i temperatura. W sytuacji, kiedy wydzielina jest zabarwiona krwią, przyczyną wycieku wydzieliny z nosa może być guz nosogardła.
 • W przypadku wycieku jednostronne do przyczyn schorzenia można zaliczyć ciało obce znajdujące się w nozdrzach, guz nosa lub zatok, zębopochodne zapalenie zatok, jednostronne zrośnięcie nozdrzy tylnych. Powodem wycieku mogą być także urazy i inne schorzenia, w tym nowotwory.

Diagnozowanie wycieku wydzieliny z nosa

Wydzielina z nosa może mieć wiele przyczyn. Lepiej jest nie diagnozować tego schorzenia samodzielnie, bo można wyciągnąć błędne wnioski. W celu zdiagnozowania przyczyn schorzenia można skorzystać z usług CM Promed, czyli placówki, która oferuje badania i leczenie schorzeń laryngologicznych. Diagnozowanie należy rozpocząć od rozmowy z lekarzem laryngologiem, która pozwoli określić objawy i wstępnie ustalić przyczyny. Może się okazać, że wywiad nie wystarczy i w porozumieniu z lekarzem będzie trzeba wykonać następujące badania:

 • wziernikowe badanie laryngologiczne,
 • badanie endoskopowe jam nosa i nosogardła,
 • diagnostykę alergologiczną,
 • ocenę drożności nosa,
 • badanie biochemiczne płynu pobranego z nosa,
 • diagnostykę radiologiczną.

Wszystkie badania mają na celu ustalenie przyczyn i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Leczenie wycieku wydzieliny z nosa

Jak już wspomniano, leczenie wydzieliny z nosa zależy od tego, jakie są przyczyny schorzenia. W zależności od sposobów leczenia można je podzielić na:

 • leczenie objawowe, które polega na donosowym podawania roztworów leczniczych, przyjmowaniu leków obkurczających oraz mechanicznym usuwaniu wydzieliny,
 • leczenie przyczynowe infekcji bakteryjnych, zazwyczaj wdrażane, gdy pojawia się gęsta, żółta wydzielina z nosa — odbywa się za pomocą antybiotykoterapii,
 • leczenie alergiczne, charakterystyczne dla występującego rodzaju alergii,
 • leczenie operacyjne stosowane w przypadku wad wrodzonych, guzów, nowotworów i innych zmian.

Podsumowując, pojawiająca się w nadmiernych ilościach wydzielina z zatok lub nosa nie musi oznaczać poważnego schorzenia. Jednak w przypadku pojawienia się jej musi być odpowiednio zdiagnozowana przez wywiad z lekarzem i badania laryngologiczne. Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach i leczeniu wydzieliny z nosa? Zobacz na https://www.cmpromed.pl/wyciek-wydzieliny-z-nosa/

Poprzedni artykułHydroterapia, czyli leczenie wodą
Następny artykułLekarz periodontolog, czyli leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj