Kreatyna, gainer, białko – jaka odżywka na masę

Kreatyna, gainer i białko to najczęściej kupowane suplementy diety dostępne na rynku. Każdy z nich ma inny skład i działanie, jednak można stosować je w tym samym celu, czyli z myślą o zwiększeniu masy. Który z tych produktów wybrać i dlaczego? Jeżeli się nad tym zastanawiasz, przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Kreatyna

Kto miał kiedykolwiek do czynienia z treningiem oporowym, ten wie, jak często kupowana przez osoby uprawiające dyscypliny siłowe i sylwetkowe jest kreatyna. Co decyduje o jej popularności? Przede wszystkim skuteczne działanie połączone z korzystną ceną zakupu. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że kreatyna rzeczywiście poprawia wiele parametrów treningowych, a jednocześnie sprzyja efektywniejszej budowie masy mięśniowej. Jakie mechanizmy uruchamia ten suplement?

Kreatyna wspomaga syntezę białek, czyli korzystnie wpływa na najważniejszy proces zachodzący w organizmie w kontekście budowania masy mięśniowej. Ponadto udowodniono, że dzięki niej regeneracja potreningowa przebiega szybciej i efektywniej. Inne działanie kreatyny polega na dostarczaniu dodatkowej energii, co zwiększa wytrzymałość w trakcie treningu, jednak dzięki kreatynie większa jest również siła. Krótko mówiąc, zdecydowanie warto po nią sięgać.

Kreatyna jest dobra na masę, ale ma wiele innych zastosowań, dlatego można po nią sięgać z myślą o treningu nie tylko siłowym, ale również wytrzymałościowym i szybkościowym. Uniwersalne działanie tego suplementu sprawia, że przynosi wiele korzyści praktycznie w każdej dyscyplinie, która wymaga dużej aktywności fizycznej, począwszy od sportów siłowych, poprzez bieganie na krótkich i długich dystansach, skończywszy na hokeju czy tenisie.

Gainer

Gainery to odżywki, które zaleca się przede wszystkim z myślą o budowaniu masy – nie tylko mięśniowej, ale ogólnie masy ciała. Składają się przede wszystkim z węglowodanów stanowiących podstawowe źródło energii w diecie przeważającej większości osób. W mniejszym stopniu znajduje się w nich białko. Gainery dostarczają dużej porcji kalorii, dlatego warto je stosować podczas budowania masy, jednak już w trakcie odchudzania okazują się zupełnie niepożądane. Tego rodzaju odżywki są więc przydatne przede wszystkim w celu przybrania na wadze. Ewentualnie można je stosować także jako zamiennik tradycyjnego posiłku, gdy nie ma się możliwości zjedzenia go.

Białko

Jak wiadomo, białko jest niezbędne do budowania masy mięśniowej, jednak w odróżnieniu od gainerów odżywki białkowe nie dostarczają dużej ilości kalorii, a więc nie są tak skuteczne w celu zwiększenia wagi ciała. Sięga się po nie po to, żeby uzupełnić braki protein w diecie. Jeżeli więc Twój jadłospis nie pozwala na dostarczenie wymagają ilości białka, odżywki z tej kategorii nie będą Ci potrzebne. Z drugiej strony odżywki białkowe są na tyle uniwersalne, że można je stosować nie tylko z myślą o budowie masy mięśniowej, ale również pod kątem odchudzania. Wynika to z faktu, że pomimo niewielkiej kaloryczności produkty białkowe są mocno sycące i przyspieszają metabolizm organizmu.

Poprzedni artykułChwila relaksu dla urody – domowe rytuały
Następny artykułDentysta, stomatolog, ortodonta – czym zajmują się specjaliści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj