Badanie kardiologiczne – jakie badania przeprowadza się w chorobach serca?

Niezdiagnozowane lub nieleczone choroby serca są bardzo poważnym zagrożeniem dla pacjenta. Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, nie czekaj – jak najszybciej zgłoś się na badania. Dowiedz się, jaką diagnostykę przeprowadza się w chorobach serca.

Choroby układu krążenia – główna przyczyna zgonów w Polsce

To właśnie choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce – stanowią 46 proc. wszystkich zgonów [1]. Z tego względu w naszym kraju tak dużą wagę przywiązuje się do profilaktyki. Przykładowo Ministerstwo Zdrowia opracowało Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego Polkard na lata 2017-2020. Pacjenci mogą również skorzystać z bezpłatnych i odpłatnych pakietów badań.

Badanie kardiologiczne EKG to jedno z podstawowych badań przeprowadzanych w celu zdiagnozowania chorób serca. Uzyskane wyniki pozwalają lekarzowi ocenić pracę serca i jego rytm. Co ważne, EKG jest badaniem nieinwazyjnym, powszechnym i ogólnodostępnym. Wykonuje się je zarówno w przychodni, jak i poza nią (np. w karetce pogotowia ratunkowego).

Jak przygotować się do badania kardiologicznego?

Pacjenci, którzy poddali się elektrokardiografii, doskonale znają zasady i wiedzą, jak prawidłowo się do niego przygotować. Jeżeli chcesz wykonać to badanie kardiologiczne po raz pierwszy, musisz pamiętać o następujących zasadach:

  • na co najmniej godzinę przed badaniem nie spożywaj kawy i odstaw tytoń.
  • w dniu, w którym masz zgłosić się na badanie, zjedz jedynie lekki posiłek,
  • zgłoś się do przychodni przed czasem – oddech powinien być wyrównany.

Jeżeli nie zastosujesz się do powyższych wskazówek, wyniki badania nie będą miarodajne. Wdrożone na ich podstawie leczenie może okazać się dla Ciebie negatywne w skutkach.

Gdzie wykonać badanie kardiologiczne?

Badanie kardiologiczne EKG jest zalecane pacjentom skarżącym się na ból w klatce piersiowej i tym, którym zdarzają się zasłabnięcia. Wyniki badania pozwalają stwierdzić, czy przyczyną tych niepokojących objawów jest np. choroba niedokrwienna serca.

Chcesz sprawdzić, czy Twoje serce pracuje prawidłowo? Jeżeli interesuje Cię badanie kardiologiczne, możesz umówić się na jego wykonanie w Centrum Medycznym Synexus. Przychodnia działająca w Gdańsku ma w ofercie odpłatne badanie kardiologiczne EKG – kosztuje ono 30 zł. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej Centrum.

[1] Główny Urząd Statystyczny, Statystyka zgonów i umieralności z powodu chorób układu krążenia, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/statystyka-zgonow-i-umieralnosci-z-powodu-chorob-ukladu-krazenia,22,1.html (dostęp 24.05.2019).

Poprzedni artykułSuplementy na rzucenie palenia – jakie wybrać?
Następny artykułCzym zajmują się hematolodzy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj