Dentofobia w Polsce – powszechne zjawisko. Wyniki badania

Strach przed dentystą wciąż paraliżuje wielu Polaków. Nieleczone zęby są źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Złe doświadczenia z przeszłości z odczuwanym bólem podczas leczenia – to jedna z głównych przyczyn strachu przed wizytą u stomatologa, jak wynika z badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym”.

Według badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk, dentofobia jest powszechnym problemem występującym u pacjentów. Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty. Głównymi przyczynami dentofobii są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57%) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11%). Polaków stresuje także stomatolog, gdy jest pozbawiony empatii, niemiły i niewzbudzający zaufania (11%). Dyskomfortowa dla pacjenta jest również forma i brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (6%). Niektórzy Polacy wstydzą się również stanu swoich zębów (6%).

Strach przed dentystą powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17%). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27%). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% ankietowanych.

Widzimy, że Polacy wciąż częściej przychodzą do stomatologa już z poważnymi problemami niż na wizyty kontrolne. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u dentysty wiąże się z bólem. Mamy również skojarzenia, że sam gabinet odstrasza. To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u stomatologa nie jest już traumatycznym przeżyciem. – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Jak pokazują wyniki badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym”, kluczowe w pokonaniu strachu przed wizyta u dentysty jest dla pacjenta zbudowanie przez lekarza dobrej z nim relacji – tak uważa, aż 90% zapytanych osób. Według respondentów, lekarz powinien przygotować pacjenta do leczenia stomatologicznego i wytłumaczyć jak ono będzie wyglądało, pozwala to znacznie obniżyć strach przed leczeniem – jak deklaruje aż 90% ankietowanych.

Według zapytanych Polaków, najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (30%), brak apetytu (11%), bezsenność (9%) i nudności (8%). Jak określa większość respondentów, poziom strachu jest raczej wysoki, 18% odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a 11% nawet paniczny. Na szczęście są też osoby, dla których odczuwalny strach jest umiarkowany, jak wskazało 24% respondentów.

Pokonać strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym pomaga znalezienie dobrego dentysty, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia – tak uważa ponad połowa respondentów. Warto również poinformować lekarza o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22% zapytanych osób. Zdaniem ankietowanych warto również odbyć wizytę w przyjaznym i nowoczesnym gabinecie (14%) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (7%).

Aż 90% zapytanych Polaków wie co to jest dentofobia, a większość jest gotowa, aby skorzystać z nowoczesnych metod leczenia i odczuć wyższy komfort oraz ograniczyć stres związany z wizytą u stomatologa do minimum.

Badanie „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Poprzedni artykułO nocnym zgrzytaniu zębami i jego konsekwencjach dla zdrowia
Następny artykułLasery w kosmetyce. Czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj