Wbrew pozorom nawet osoby z nieskazitelnym uśmiechem mogą zmagać się z chorobami przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Diagnostyką oraz leczeniem schorzeń, takich jak parodontoza czy nadwrażliwość zębów zajmuje się lekarz periodontolog. Jakie są główne przyczyny chorób przyzębia? Które z niepokojących objawów powinny nakłonić nas do bezzwłocznej wizyty u specjalisty.
Czym zajmuje się lekarz periodontolog?
Periodontolog specjalizuje się w diagnostyce oraz terapii wszystkich chorób dotykających przyzębia, czyli tkanek odpowiedzialnych za prawidłowe osadzenie i ustabilizowanie zęba w zębodole. Przyzębie pełni również funkcję ochronną zęba. Do tkanek wchodzących w skład przyzębia zaliczamy między innymi dziąsła, okostną, ozębną, kość wyrostka zębodołowego, a także cement korzeniowy.
Choroby przyzębia – przyczyny i objawy
Główną przyczyną chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej jest nieprawidłowa, a nierzadko także i niedostateczna higiena jamy ustnej. Dlatego też tak bardzo ważne w przypadku zachowania zdrowych i mocnych zębów jest dokładne mycie i nitkowanie zębów po każdym posiłku. Zalegająca na powierzchni zębów płytka nazębna przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego, który stopniowo rozprzestrzenia się na tkanki otaczające zęby. Do innych przyczyn chorób przyzębia zaliczamy: wady zgryzu, bruksizm, zaburzenia metaboliczne, mechaniczne uszkodzenie dziąseł, źle wykonane uzupełnienia protetyczne, cukrzycę, niedobór witaminy z grupy B oraz witaminy C, stosowanie niektórych środków farmakologicznych.
Obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość, nadwrażliwość zębów oraz krwawienie z dziąseł – to charakterystyczne objawy wskazujące na rozwijający się stan zapalny przyzębia.
Leczenie periodontologiczne krok po kroku
W tym konkretnym przypadku leczenie składa się z trzech podstawowych etapów. Pierwszy tzw. higienizacyjny polega na dokładnym usunięciu płytki nazębnej oraz kamienia poprzez zastosowanie metody piaskowania i scalingu zębów. Następnie stomatolog przeprowadza fluoryzację, celem wzmocnienia szkliwa. Drugi etap leczenia skupia się na leczeniu protetycznym oraz terapii zgryzu. W zależności od indywidualnych cech pacjenta lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu specjalistycznego zabiegu z zakresu mikrochirurgii periodontologicznej.
W przypadku trzeciego końcowego etapu leczenia, dużą rolę odgrywa postawa i zachowanie samych pacjentów. Faza skutecznego zapobiegania nawrotom choroby odnosi się do zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz zdrowego stylu życia, ale nie tylko. Pacjenci powinni tutaj pamiętać również o regularnych wizytach kontrolnych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.