Czym jest i jak dbać o płaszcz hydrolipidowy?

Zimą warto szczególnie zadbać o wrażliwą skórę twarzy. Zapoznaj się z poradami Pani Olgi Kamińskiej, kosmetolog i Training Manager Biologique Recherche, by w pełni zrozumieć mechanizmy wpływające na twój wygląd. Postaw na świadomą pielęgnację i ciesz się promienną cerą nawet w najbardziej mroźne dni!

Co to jest płaszcz hydrolipidowy?

Olga Kamińska: Płaszcz hydrolipidowy to warstwa ochronna skóry złożona z wody i lipidów. Tworzy on powłokę, która jest odpowiedzialna za nawilżenie naskórka oraz za prawidłowe funkcjonowanie skóry. Płaszcz hydrolipidowy stanowi tarczę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych – wpływa więc na wygląd i kondycję naszej skóry.

Jakie są cechy i zadania płaszcza hydrolipidowego?

Olga Kamińska: Główną funkcją płaszcza hydrolipidowego jest ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia, zmiany temperatury, bakterie czy mroźne powietrze. Zapobiega on nadmiernemu odparowywaniu wody, dzięki czemu skóra zachowuje prawidłowe nawilżenie. Wpływa również na zachowanie elastyczności, co pozwala na zachowanie młodego wyglądu. Ma także swój udział we wnikaniu składników aktywnych zastosowanych w kosmetykach aplikowanych na skórę.

Czy mamy wpływ na jego stan?

Olga Kamińska: To co robimy na naszej skórze w bardzo dużym stopniu oddziałuje na stan płaszcza hydrolipidowego. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwala zachować go w prawidłowej kondycji. Powinniśmy również starać się w jak najmniejszym stopniu narażać skórę na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Jak można dbać o jego jakość?

Olga Kamińska: W trosce o stan naszego płaszcza hydrolipidowego istotne jest stosowanie delikatnych preparatów oczyszczających, bez agresywnych składników myjących, które będą powodowały uszkodzenia jego struktury oraz nadmierne wysuszenie i podrażnienia skóry. Ważne jest również przywracanie prawidłowego pH oraz regularne stosowanie preparatów o działaniu nawilżającym oraz odżywczym. Należy stosować produkty, które zawierają składniki nawilżające (humektanty) oraz składniki lipidowe. Taka pielęgnacja pozwoli nam na zachowanie odpowiedniej ochrony dla naszego naskórka.

Poprzedni artykuł„Eliksir młodości” sposobem na problemy ze stawami
Następny artykułZbawienna moc tlenu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj