Gabinetem lekarskim może być nazwane pomieszczenie w szpitalu, ośrodku zdrowia, a nawet w domu, pod warunkiem, że spełnia wymogi sanitarne określane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Normy prawne dotyczą wszystkich aspektów projektowania, budowania i urządzania takiego gabinetu. Gabinet musi być nie tylko wygodny dla lekarza, ale także wygodny i bezpieczny dla pacjenta, musi również posiadać niezbędne wyposażenie w tym stoliki zabiegowe i kozetki dla pacjenta. Normy są pewnego rodzaju minimum, droga to stworzenia gabinetu jest długa.
Projektowanie gabinetu – od czego zacząć?
Przede wszystkim przy projektowaniu przyszłego gabinetu lekarskiego należy wziąć pod uwagę rozważania na temat funkcjonalności i ergonomii przestrzeni. Istotne są użyte materiały i kwestie prawne. Podczas aranżacji takiego pomieszczenie priorytetem są czystość, estetyka i oświetlenie, czyli wszystko to, co wpływa na komfort pracy i dobre samopoczucie pacjenta oraz lekarza. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań funkcjonalnych, które uwzględniają podstawowe wymogi, które muszą być wzięte podczas projektowania gabinetu lekarskiego. Zasada pierwsza mówi o tym, że gabinet powinien mieć nie mniej niż 12 m2 w przypadku indywidualnej praktyki lekarskiej i 15 m2 w przypadku lekarza rodzinnego. W gabinecie powinna znajdować się wydzielona kabina bądź przebierania o powierzchni nie mniejszej niż 1,5 m2, w której powinno znaleźć się krzesło, lustro i wieszak. Wysokość gabinetu nie powinna być mniejsza niż 310 cm. Jeśli gabinet jest częścią lokalu mieszkalnego, musi być w wyraźny sposób oddzielony od innych pomieszczeń. Ponadto powinien mieć wydzieloną recepcję, pomieszczenie socjalne, toaletę dla pacjentów i personelu. Co więcej, każda poczekalnia powinna przewidywać pięć miejsc siedzących na każdy gabinet, musi być również widoczna z recepcji, a w niej powinny znajdować się wieszaki na okrycia wierzchnie pacjentów.
Ściany i podłogi w gabinecie – czym je pokryć
Projektowanie i wykończenie pomieszczeń pod gabinety lekarskie nie zostawia zbyt dużego pola do manewru, ponieważ wszystko jest określane przez wymogi funkcjonalne. Aby w łatwy sposób utrzymać czystość w gabinecie, ściany powinny być wykończone materiałami o gładkich i zmywalnych strukturach. Bardzo dobrze sprawdzają się farby odporne na zmywanie i szorowanie, w tym farby do efektów specjalnych. Bardzo dobrze sprawdzą się również fototapety, zwłaszcza te laminowane bądź klasyczne płytki ceramiczne. Warto także postawić na jasne barwy, które są dużo bardziej funkcjonalne i działają pozytywnie na pacjentów. Ponadto jasne kolory nie wpływają na barwy oświetlenia, co znacznie ułatwia stawianie diagnoz. Jest to także rozwiązanie, dzięki któremu maksymalnie można wykorzystać naturalne światło dzienne. W przypadku podłóg kwestia jest jednocześnie bardzo prosta i bardzo mało daje możliwości. Otóż podłogi powinny być pokryte linoleum lub kauczukową wykładziną. Obie powierzchnie są bardzo łatwe w utrzymywaniu w czystości, a do tego są miękkie i plastyczne w aranżacji.
Podstawowe meble – stoli medyczny, kozetka
Gabinet lekarski nie może istnieć bez kozetki. To właśnie na niej pacjent jest badany. W gabinetach specjalistycznych bądź takich, gdzie wykonywane są zabiegi, niezbędny jest również stolik zabiegowy. Jest to mebel wykonany w wysokiej jakości metalu i posiada kółka do łatwego transportu. Stoliki zabiegowe znajdują się także w szpitalach i ośrodkach. Są funkcjonalne i wszechstronne, a takie, które odpowiadają atestom sterylności, znaleźć można wyłącznie w dobrych sklepach medycznych. Więcej informacji o sprzęcie do gabinetu znajdziesz na: https://sklep.wstech.eu/.