Parafina kosmetyczna – charakterystyka i zastosowanie

Parafina ma wiele właściwości zdrowotnych, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Przede wszystkim, poprawia ona krążenie krwi, koi bolące stawy, ogrzewa i wygładza naskórek. Nic dziwnego, że parafina znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie.

Czym jest parafina?

Parafina jest substancją, która w kontakcie z ciepłem oddaje skumulowaną energię cieplną. Podczas stygnięcia, substancja zwiększa swoją objętość i przy opatrunku okrężnym, powoduje ucisk tkanek. Do zabiegów wykorzystuje się parafinę w formie płynnej. Substancja topi się w temperaturze 42-54 st. C, a wrze w 250 st. C. W salonach kosmetycznych do podgrzewania parafiny używa się profesjonalnego sprzętu – parafiniarek. Urządzenie pozwala na utrzymanie stałej temperatury substancji, a dzięki odpowiedniej głębokości parafiniarki, można zanurzyć w roztworze całe dłonie i stopy. Wysokiej jakości sprzęt dostępny jest na: https://activeshop.com.pl/urzadzenia-kosmetyczne/parafiniarki-i-parafiny-kosmetyczne.html. Parafiniarki są bardzo proste w obsłudze, dlatego, zabiegi kosmetyczne można wykonywać również w domowym zaciszu.

Kiedy warto wykonywać zabiegi parafinowe?

Zabieg parafinowy jest odpowiedni w przypadku występowania ran. Stykając się ze skórą, parafina utrzymuje temperaturę 40 st. C co pobudza krążenie i procesy metaboliczne. Przyspieszone zostaje gojenie ran oraz wydalanie szkodliwych substancji. Ciepło wpływa pozytywnie na rozluźnianie mięśni i przeciwdziała przykurczom po urazach. Co ważne, parafina poprawia odżywienie stawów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przeciążonych lub uszkodzonych stawów. Parafina przydaje się również w leczeniu powierzchniowych uszkodzeniach nerwów. Poza tym, substancja odżywia skórę, zwiększa jej elastyczność i wygładza naskórek. Przykładem zabiegu mogą być okłady parafinowe. Leczoną część ciała pokrywa się warstwami parafiny, które w rezultacie osiągają około 1-2 cm grubości. Substancja powinna mieć 60 st. C. Nałożoną parafinę owija się nawoskowanym papierem, folią i kocem. Opatrunek należy pozostawić na około 30 minut.

Kiedy nie można wykonywać zabiegów parafinowych?

Nie można wykonywać zabiegów parafinowych we wczesnym stadium urazu. W takim przypadku gorąca substancja jedynie nasila krwawienie. Przeciwwskazaniem są również ostre zapalenia stawów. Lokalne przekrwienie może nasilić stan zapalny. Podobnie jak przy ranach, nie można wykonywać zabiegów z parafiną na bliznach będących we wczesnym stadium gojenia. Nie właściwe jest także leczenie parafiną zmian martwiczych lub troficznych po urazach, miejsc owrzodzonych lub z ubytkami. Nie można nakładać parafiny na miejsce, w których został uszkodzony układ żylno chłonny. Dużym przeciwwskazaniem do zabiegów jest także osteoporoza. Opatrunek parafinowy powoduje zbyt duży ucisk, co może doprowadzić do pogorszenia się ukrwienia tkanek i ich martwicy. Niewłaściwe jest też wykonywanie zbyt wielu zabiegów w jednym cyklu. Sprzyja to powstawaniu osteoporozy bliskich kości.

Poprzedni artykułJak szybko zapuścić włosy? Sprawdzone sposoby
Następny artykułDobry sprzęt to podstawa każdego gabinetu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj