Parafina ma wiele właściwości zdrowotnych, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Przede wszystkim, poprawia ona krążenie krwi, koi bolące stawy, ogrzewa i wygładza naskórek. Nic dziwnego, że parafina znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie.
Czym jest parafina?
Parafina jest substancją, która w kontakcie z ciepłem oddaje skumulowaną energię cieplną. Podczas stygnięcia, substancja zwiększa swoją objętość i przy opatrunku okrężnym, powoduje ucisk tkanek. Do zabiegów wykorzystuje się parafinę w formie płynnej. Substancja topi się w temperaturze 42-54 st. C, a wrze w 250 st. C. W salonach kosmetycznych do podgrzewania parafiny używa się profesjonalnego sprzętu – parafiniarek. Urządzenie pozwala na utrzymanie stałej temperatury substancji, a dzięki odpowiedniej głębokości parafiniarki, można zanurzyć w roztworze całe dłonie i stopy. Wysokiej jakości sprzęt dostępny jest na: https://activeshop.com.pl/urzadzenia-kosmetyczne/parafiniarki-i-parafiny-kosmetyczne.html. Parafiniarki są bardzo proste w obsłudze, dlatego, zabiegi kosmetyczne można wykonywać również w domowym zaciszu.
Kiedy warto wykonywać zabiegi parafinowe?
Zabieg parafinowy jest odpowiedni w przypadku występowania ran. Stykając się ze skórą, parafina utrzymuje temperaturę 40 st. C co pobudza krążenie i procesy metaboliczne. Przyspieszone zostaje gojenie ran oraz wydalanie szkodliwych substancji. Ciepło wpływa pozytywnie na rozluźnianie mięśni i przeciwdziała przykurczom po urazach. Co ważne, parafina poprawia odżywienie stawów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przeciążonych lub uszkodzonych stawów. Parafina przydaje się również w leczeniu powierzchniowych uszkodzeniach nerwów. Poza tym, substancja odżywia skórę, zwiększa jej elastyczność i wygładza naskórek. Przykładem zabiegu mogą być okłady parafinowe. Leczoną część ciała pokrywa się warstwami parafiny, które w rezultacie osiągają około 1-2 cm grubości. Substancja powinna mieć 60 st. C. Nałożoną parafinę owija się nawoskowanym papierem, folią i kocem. Opatrunek należy pozostawić na około 30 minut.
Kiedy nie można wykonywać zabiegów parafinowych?
Nie można wykonywać zabiegów parafinowych we wczesnym stadium urazu. W takim przypadku gorąca substancja jedynie nasila krwawienie. Przeciwwskazaniem są również ostre zapalenia stawów. Lokalne przekrwienie może nasilić stan zapalny. Podobnie jak przy ranach, nie można wykonywać zabiegów z parafiną na bliznach będących we wczesnym stadium gojenia. Nie właściwe jest także leczenie parafiną zmian martwiczych lub troficznych po urazach, miejsc owrzodzonych lub z ubytkami. Nie można nakładać parafiny na miejsce, w których został uszkodzony układ żylno chłonny. Dużym przeciwwskazaniem do zabiegów jest także osteoporoza. Opatrunek parafinowy powoduje zbyt duży ucisk, co może doprowadzić do pogorszenia się ukrwienia tkanek i ich martwicy. Niewłaściwe jest też wykonywanie zbyt wielu zabiegów w jednym cyklu. Sprzyja to powstawaniu osteoporozy bliskich kości.