Jaki sprzęt jest niezbędny w domowej siłowni?

W ostatnich latach można zauważyć wzrastająca popularność aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Niestety nie każdy z bardzo różnych przyczyn ma możliwość uczęszczania na siłownię czy do klubu fitness. Brak możliwości nie jest jednak równoznaczny z rezygnacją z aktywności fizycznej. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest stworzenie własnej, domowej siłowni. Jak ją zrobić i czym wyposażyć?

Dlaczego warto mieć siłownię w domu?

Brak czasu, chęci czy pieniędzy na regularne wizyty w siłowni bądź klubie fitness? A może brak ochoty na ćwiczenia w miejscu publicznym? W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest urządzenie własnej domowej siłowni. W takim miejscu można zebrać wszystkie niezbędne akcesoria dopasowane do indywidualnych potrzeb związanych z ćwiczeniami. Wbrew pozorom domowa siłowni wcale nie musi zajmować dużo miejsca – to z pewnością ucieszy osoby, które nie dysonują zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni.

Dlaczego warto mieć w domu siłownie? To przede wszystkim:

  • oszczędność czasu, szczególnie w przypadkach, w których ze względu ma miejsce zamieszkania częsty dojazd na siłownię zajmowałby zbyt wiele czasu;
  • niezależność – siłownie i kluby fitness dostępne są w określonych godzinach. Z domowej siłowni można korzystać bez ograniczeń, niezależnie od dnia i godziny;
  • brak konieczności oczekiwania w kolejce na dostępność sprzętów;
  • swoboda i prywatność – to szczególnie ważne dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale przez kompleksy wstydzą się ćwiczyć przy innych. W domowej siłowni mają dużo swobody i prywatności, mogąc skupić się na ćwiczeniach, a nie na otoczeniu;
  • oszczędność pieniędzy – mając w domu siłownię nie trzeba wydawać co miesiąc pieniędzy na karnety, a wydatek na zakup sprzętu (który swoją drogą nie musi być drogi, na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które można nabyć w dobrej cenie).

Jak zorganizować siłownię w domu?

Aby zorganizować praktyczną i funkcjonalną siłownię w domu trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce (jeżeli jest to dom jednorodzinny sprawa jest znacznie prostsza niż w przypadku mieszkania w bloku) oraz posadzkę tak, by miejsce było komfortowe i bezpieczne do ćwiczeń. Tu najlepiej sprawdzi się parkiet, podłoga winylowa czy panele o wysokiej ścieralności.

Jeżeli miejsce jest już przygotowane, należy przystąpić do zakupu sprzętu – jego rodzaj oraz ilość zależne są od tego, ile miejsca zostało przeznaczone na domową siłownię oraz od indywidualnych potrzeb ćwiczącego. Co warto mieć w domowej siłowni? W wielu przypadkach przydatny będzie rower stacjonarny i to nie tylko w przypadku miłośników kolarstwa. W zależności od zaawansowania konstrukcji urządzenia, koszt jego zakupu zaczyna się od 200-300 zł. Kettbell i hantle to niezbędne wyposażenie każdej siłowni, niezależnie od jej wielkości. Co ważne, są to dość tanie urządzenia, które pozwolą na odbycie efektywnego treningu przy niewielkiej inwestycji finansowej. Dodatkowo w łatwy sposób można dopasować rodzaj do stopnia zaawansowania, co pozwala na odbywanie pełnowartościowych treningów.

Co jeszcze może być przydatne w domowej siłowni? Praktyczny w zastosowaniu będzie w tym miejscu również drążek treningowy, który dzięki temu, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca może być umieszczony w zasadzie wszędzie. Drążki często stanowią ważny element atlasów znajdujących się na siłowni, a więc to idealna alternatywa dla tych, którzy pod względem finansowym i lokalowym nie mogą pozwolić sobie na zakup tak rozbudowanego urządzenia. Drążek powinna w swojej siłowni posiadać każda osoba, która ćwicząc pracuje przede wszystkim nad siłą ramion i kręgosłupa.

W domowej siłowni przydatna będzie również sztanga, dostępna zarówno w wersji dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Tego typu urządzenia można podzielić na:

  • sztangi proste – idealne do podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową lub baki,
  • sztangi łamane, o charakterystyczne budowie najlepiej sprawdzą się w ćwiczeniach bicepsów oraz tricepsów,
  • kratownica choć różnią się budową od sztang łamanych, ich zastosowanie jest takie same.

Oczywiście w domowej siłowni można umieścić jeszcze więcej różnorodnych urządzeń do ćwiczeń. Wszystko zależne jest od budżetu, ilości wolnego miejsca oraz oczywiście indywidualnych preferencji ćwiczącego.

Poprzedni artykułBiżuteria ze złota – 4 rodzaje pierścionków, które są chętnie noszone przez kobiety
Następny artykułZimowe porządki w szafie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj